Intymne pytania

Coraz częściej zdarza mi się, że erekcja zanika w trakcie stosunku.

Odpowiedź: I to może być rezultatem procesu starze­nia się. Brak koncentracji, rozpraszające hałasy, obawa przed zaskoczeniem oraz inne czynniki z zewnątrz - włącznie z za­chowaniem się partnerki - mogą mieć wpływ na twoje seksualne osiągnięcia

Potrzebuję więcej pobudzenia, aby osiąg­nąć orgazm. ?
Odpowiedź: Proces starzenia się oznacza między ' nymi coraz wolniejsze funkcjonowanie organizmu. Dotyczy to również wrażli­wości, zdolności nerwów do przewodze­nia impulsów i pracy naczyń krwionoś' nych. Im starszy jest mężczyzna, t więcej potrzebuje stymulacji.
Po operacji prostaty stanę się impoten­tem.
Odpowiedź: Nieprawda. Większość operacji prostaty nie powinna mieć żadnego wpływu na występowanie erekcji i zdolność do nor­malnego stosunku.
Operacje prostaty są bolesne.
Odpowiedź: Nieprawda. Wielu mężczyzn boi się takiej operacji sądząc, że jest bardzo bolesna. Wcale tak nie jest. Wykonuje się ją przy znieczuleniu rdzeniowym, co zapobiega bólowi i jednocześnie pozwala zachować pełną przytomność.

Jeżeli zdarza mi się od czasu do czasu im­potencja, to pora, by przygotować się do całkowitej klęski.
Odpowiedź: Nieprawda. Pojedyncze przypadki impo­tencji mogą się zdarzyć w jakimkolwiek wieku i nie są niczym niezwykłym. Wy­wołują je zazwyczaj stres, pierwszy sto­sunek z nową partnerką czy też naduży­wanie alkoholu lub narkotyków.

Jeżeli nie udaje mi się osiągnąć orgazmu, to koniec.
Odpowiedź: Ależ nie! Im mężczyzna jest starszy, tym częściej może nie dochodzić do orgazmu. Nie ma się czym martwić - jeżeli nie by­ło wytrysku, łatwiej będzie o następną erekcję!

Wytryskuję mniej nasienia niż kiedyś. Odpowiedź: To prawda. Zmniejszanie się objętości na­sienia w wytrysku wraz z wiekiem jest zupełnie normalne. Starsi mężczyźni w wieku siedemdziesięciu czy osiemdzie­sięciu lat mogą w ogóle nie mieć wytrys­ków nasienia, a jednak nadal mieć orgaz my.
Wytrysk jest nieskuteczny jeżeli nie jest bardzo silny.
Odpowiedź: To nieprawda. W kwiecie wieku mężczyz na może mieć wytrysk nawet na odległość około 60 centymerów, ale staje się on co raz słabszy wraz z wiekiem, kiedy inna jest praca mięśni, nerwów i systemu do pływu krwi.

Boję się, że onanizowanie się w młodości lub nawet teraz może mieć fatalny wpływ na moje życie seksualne w przyszłości.
Odpowiedź: Bzdura. Tylko brak odpowiedniej wiedzy i poczucie winy podtrzymują takie absur dalne mity. Nie mają one żadnej podsta wy medycznej. Po alkoholu moje możliwości seksualne się zmniejszają.
Odpowiedź: To możliwe. Wypicie małej ilości alkohol wzmaga zainteresowanie seksem, ale w większych dawkach alkohol ma działa nie uspokajające i może spowodować im potencję.
Mój członek kurczy się z wiekiem.
Odpowiedź: To niemożliwe. Wraz z wiekiem rośnie Ci brzuch, a penis w porównaniu z nim wy­daje się coraz mniejszy. Nie żartuję — to po prostu złudzenie optyczne.
Poważne problemy z sercem - operacja by-passu czy atak serca - to nieodwołalny koniec mojego życia seksualnego.
Odpowiedź: Ależ skąd! Po ataku serca wcale nie trze­ba rezygnować z aktywności na tym polu i większość mężczyzn może podjąć nor­malne życie seksualne bez żadnych nega­tywnych skutków.
Onanizuję się i mam straszne poczucie winy.
Odpowiedź: Masturbacja jest ważną częścią życia seksualnego każdego człowieka. Onani­zują się mężczyźni i kobiety, młodzi i sta­rzy, małżonkowie i osoby wolnego stanu.
Czy palenie może zmniejszyć moją sprawność seksualną?
Odpowiedź: Tak. Nikotyna powoduje zwężenie naczy­nek krwionośnych i wpływa negatywnie na zdolność mężczyzny do erekcji, zarów­no na krótszą, jak i na dłuższą metę. Niektóre narkotyki wprowadzają mnie w erotyczny nastrój, ale są niebezpiecz­ne.
Odpowiedź: Marihuana, kokaina i amfetaminy mogą na krótki okres wzmocnić pożądanie sek­sualne, a nawet uwolnić od zahamowań i kompleksów, jednak zażywanie ich przez dłuższy czas może spowodować impoten­cję, nie mówiąc już o innych poważnych problemach zdrowotnych
Cierpię na artretyzm. Czy uprawianie seksu może złagodzić objawy tej choroby?
Odpowiedź: Owszem, może tak być. Wielu chorych czuje się lepiej przez cztery do sześciu go­dzin po osiągnięciu orgazmu.
Biorę lekarstwa na chorobę wrzodową Czy powodują one impotencję?
Odpowiedź: Niektóre leki zażywane przez „wrzodow­ców" hamują wytwarzanie hormonó męskich, mogą więc powodować impoten­cję.
Pigułki na obniżenie ciśnienia powoduj u mnie impotencję.

Odpowiedź: Możliwe. Lekarstwa tego typu, obniżając ciśnienie krwi, jednocześnie obniżają ciś­nienie w członku potrzebne przy erekcji. Wówczas mogą się zdarzać kłopoty.

Czy seks z osobą, która ma negatywny wynik testu na AIDS jest całkowicie bez pieczny?

Odpowiedź: Absolutnie nie! Negatywny wynik testu na obecność przeciwciał HIV nie gwarancji, że dana osoba nie jest zarażo­na i w związku z tym nie może zarazie partnera. Potrzeba ponad sześciu miesię­cy zanim test na obecność przeciwciał HIV okaże się pozytywny. (Patrz rozdział 8).


Czy antybiotyki chronią przed zaraże­niem się chorobami wenerycznymi i AIDS?


Odpowiedź: Nie. Antybiotyki nie chronią przed zaka­żeniem HIV, wirusem powodującym AIDS. Antybiotyki doustne mogą uchro­nić przed niektórymi chorobami wene­rycznymi. Każda choroba wymaga inne­go leczenia. Ponieważ nie można przewi­dzieć i zabezpieczyć się przed każdą ewentualnością, połykanie garści rozma­itych pigułek przed pójściem z kimś do łóżka nie ma najmniejszego sensu.


Wasektomia (podwiązanie nasieniowo-dów) powoduje twardnienie arterii, cho­roby serca i inne schorzenia.


Odpowiedź: To nieprawda. Z badań amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia przepro­wadzonych na dziesięciu tysiącach męż­czyzn, którzy poddali się sterylizacji, wy­nika, że nie zwiększa ona zagrożenia żad­nymi tego typu chorobami.


Jeżeli mam przerost lub obrzęk prostaty, na pewno czeka mnie operaqa.


Odpowiedź: To nieprawda. W ostatnich latach opra­cowano wiele nowych metod leczenia poz­walających uniknąć interwencji chirur. gicznej