piątek, 3 grudnia 2010

Pomiar strumienia moczu

Spożycie pewnych produktów może spowodować u niektóryh mężczyzn zmianę barwy moczu. „Krwa­we" zabarwienie może pojawić się po zjedzeniu bura­ków. Sprawia to obecność betaniny, czerwonego barw­nika, i nie należy mylić go z krwiomoczem.
Ostry zapach moczu, który występuje u niektórych mężczyzn wkrótce po zjedzeniu szparagów, może nie­pokoić. Nie wiadomo dokładnie, czy chodzi tu o prob­lemy organizmu w trawieniu szparagów czy nadwraż­liwość na zapach. W każdym razie, nie ma się czym przejmować.
Innym schorzeniem pęcherza, na szczęście dość rzadkim, jest śródścienne zapalenie pęcherza. Obja­wia się ono małą pojemnością pęcherza, bólem i częs­tym oddawaniem moczu - nawet dwa lub trzy razy w ciągu godziny i pięć do dziesięciu razy na noc. Na­pełniając się pęcherz wywołuje ostry ból, który można złagodzić tylko oddawaniem moczu. Nieznany jest po­wód tej choroby, ale w większości przypadków badanie wykazuje obecność wrzodu pęcherza. Częstsze schorzenia pęcherza to między innymi za­palenie, kamienie i rak. Zapalenie pęcherza na ogół łą­czy się z zapaleniem prostaty i można je zwykle wyle' czyć antybiotykami. Kamienie to złogi kwarcu lub wapnia, coś takiego jak kamień w czajniku, spowodowane najczęściej po­większeniem i uciskiem prostaty albo niewłaściwym metabolizmem organizmu. Kamienie mogą wydostać się same, można je też usunąć chirurgicznie lub z po­mocą ultradźwięków. Komórki wyściełające nerki, pęcherz i moczowody są do siebie bardzo podobne. W nich wszystkich może rozwinąć się rak, choć najczęściej umiejscawia się on w pęcherzu. Palenie papierosów, tak często łączone z rakiem płuc, uważa się również za możliwą przyczynę raka pęcherza z powodu reakcji zachodzących między składnikami dymu papierosowego a komórkami wyś­ciełającymi drogi moczowe. Ważny objaw to krwio­mocz; nie jest on co prawda bolesny, ale sygnalizuje niebezpieczeństwo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz