piątek, 3 grudnia 2010

Syfilis

Syfilis, zwany również kiłą lub potocznie syfem występuje w Ameryce od bardzo dawna. W drugiej po­łowie piętnastego wieku był bardzo rozpowszechniony w Europie i najprawdopodobniej został przywieziony  Ameryki w tym właśnie czasie przez kogoś z załogi Kolumba czy innego ówczesnego podróżnika.
Syfilis występuje w Ameryce od czasu, kiedy ją odkryto. Kiłę można skutecznie wyleczyć, jeżeli się szybko rozpocznie kurację penicyliną. Nie leczona może p0 la. tach od zakażenia spowodować paraliż, chorobę pSy. chiczną, ślepotę, a nawet śmierć. Bakterie wywołujące kiłę to spiralne mikroorganizmy - krętki blade. Pr2e. noszą się przez stosunki seksualne, zetknięcie z raną czy też bezpośredni kontakt z zawierającą je krwią. Mogą też być przekazane płodowi przez matkę.

Fazy kiły:

I. Pierwszym objawem kiły jest pojawiająca się po dwóch - czterech tygodniach od zarażenia ranka, tak zwany szankier, określany również zmianą pierwotną. Z początku wygląda jak różowa pla­ma, potem przekształca się w krostę, która z kolei przemienia się w okrągłe lub owalne owrzodzenie o nierównych brzegach. Ma ono kolor surowej szynki, nie jest ani bolesne, ani wrażliwe. Nawet mimo braku leczenia z reguły goi się samoistnie po trzech - czterech tygodniach, co stwarza złudze­nie, że choroba minęła. Tak właśnie oszukuje kiła.

II. Jeżeli zastosowano penicylinę, syfilis zostanie z pewnością wyleczony. Jeżeli jednak nie był le­czony, po okresie od tygodnia do pół roku od zago­jenia zmiany pierwotnej rozpocznie się druga faza choroby.

Objawy drugiej fazy to blada lub różowawa wysyp­ka na wewnętrznej stronie dłoni i podeszwach stóp, gorączka, ból gardła, bóle stawów, wypa­danie włosów, słabnięcie apetytu i utrata wagi cia­ła. Ale najpoważniejszym objawem jest wystąpie­nie otwartych ranek w okolicach genitaliów i od­bytnicy, poprzez które łatwo dochodzi do zarażenia partnerów seksualnych.

Syfilis jest często nazywany wielkim imitatorem, a to dlatego, że symptomy kiły są tak liczne i różno­rodne, iż mogą być uznane za objawy wielu innych chorób. Zdarza się więc, że syfilis zostanie niewłaś­ciwie zdiagnozowany. To jeszcze jedno oszustwo kiły.

Druga faza syfilisu trwa najczęściej od trzech do sześciu miesięcy. Potem wszystkie objawy znikają, i znów wydaje się, że kiła minęła. Naprawdę jed­nak przeszła tylko w fazę utajoną. Na tym etapie jest już bardzo mało zakaźna dla innych, ale infek­cja nie mija i atakuje kolejne organy. DI. Faza zaawansowanej kiły pojawia się najczęściej po wielu latach od zarażenia. Zaczynają się wów­czas poważne problemy z mózgiem, rdzeniem krę­gowym, oczami, sercem. Zależy to od miejsca, gdzie ulokowała się infekcja. Komplikacje mogą dopro­wadzić do paraliżu, chorób psychicznych, ślepoty, a nawet śmierci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz